După câteva ceasuri de aer matinal, proaspăt, preluat de la poalele și de sub creasta Făgărașului, plecăm tocmai când începea să se polueze cu arome de grătare, mici, popcorn, hotdog și alte alea tradiționale. Următoarea țintă era Cârța, unde doream să vizităm ruinele abației Cârța, cea mai estică mănăstire construită de ordinul călugăresc al cistercienilor, ordin despre care am mai amintit în postarea cu cetatea Feldioara.
Zi frumoasă de septembrie, până-n prânz, care te-ndeamnă la drum. Prima impresie pozitivă a fost satul Cârța, incredibil de frumos, cel puțin pe strada principală, cu șanțuri curate și fronturi stradale (sper că așa le spune!) pline cu flori.
Biserica în sine este bine conservată, impozantă și seamănă cu bisericile fortificate din satele Sibiului, dar nu este o biserică evanghelică. În spate este amenajat un muzeu cu exponate vestimentare din zonă și unelte/scule folosite de-alungul timpului de locuitorii satelor.
Vizitarea mănăstirii se face contra cost, iar la cerere căpătați și ghid. Dacă aveți drum între Brașov și Sibiu, faceți-vă un ceas zăbavă la Cârța, că zău merită.
Am făcut foarte multe poze. Mă străduiesc să nu postez excesiv, pentru a evita stresul și tendința de abandon a privitorului, dar nu promit că reușesc.